Publicerad:
Nytt liv i Gamla Hallen!

Den nyrenoverade Gamla Hallen.
Efter en omfattande renovering är Gamla Hallen i Hyltebruk äntligen redo att ta emot skolor, föreningar och besökare! Samtidigt som byggnaden har moderniserats och blivit mer energieffektiv har mycket av dess ursprungliga karaktär bevarats.
Med en välbesökt återinvigning har Gamla Hallen nu öppnat sina dörrar på nytt. Längre ned kan du ta del av bilder från invigningen.
Gamla Hallen invigdes 1936 och är en byggnad som väcker många minnen hos Hylteborna. Genom åren har generationer tränat, tävlat och samlats här. Renoveringen fick en oväntad vändning när en brand inträffade sommaren 2025. Trots det omfattande arbetet som följde blev resultatet ännu bättre än vad vi hade kunnat föreställa oss.
Med historien i behåll
I arbetet har ambitionen varit att ta vara på så mycket som möjligt av det som redan fanns. Hallens bokgolv har bevarats, fönstren har renoverats och kompletterats med klimatrutor, de befintliga väggmålningarna har restaurerats och även de karakteristiska smidesräckena vid entrén har fått vara kvar.
Entrédörrarna har renoverats för att efterlikna hur de såg ut när Gamla Hallen invigdes 1936. Och under arbetets gång dök ytterligare en bit av hallens historia upp.
När en sotpåverkad vägg revs under saneringsarbetet hittades det gamla bjälklaget från den ursprungliga läktaren. Upptäckten gjorde det möjligt att återuppbygga läktaren och på så sätt återknyta till hur hallen en gång såg ut.
Stefan Ljungqvist, teknisk chef på Hyltebostäder, är särskilt nöjd med att så mycket av hallens karaktär har kunnat bevaras:
– Det känns extra roligt att så mycket av det gamla har kunnat bevaras. När man kliver in i hallen känner man igen historien, samtidigt som byggnaden nu är rustad för framtiden. Entrédörrarna är vi lite extra stolta över. De har renoverats för att efterlikna hur de såg ut när Gamla Hallen invigdes 1936 och har blivit ett fint och välkomnande inslag i helheten.
En gammal hall med moderna lösningar
Bakom det välbekanta utseendet har Gamla Hallen genomgått en omfattande modernisering. Föråldrad teknik har ersatts med smarta styrsystem som minskar energiförbrukningen och gör driften mer effektiv och hållbar. Hallen har också fått förbättrad tillgänglighet, upprustade ytskikt och bättre lösningar för integritet.
Även utomhusmiljön har fått ett lyft genom bland annat nytt tak, dräneringsarbeten och en uppfräschning av området runt hallen. Under hela projektet har kommunen haft en nära dialog med föreningar och skolan för att anpassa hallen efter dagens behov.
Nu är Gamla Hallen redo att åter fyllas med aktivitet, träning och möten. Från början av september blir hallen bokningsbar igen för bland annat tennis, handboll och innebandy.
Bildspel: Före, under och efter renovering

En invigning fylld av minnen och framtidstro
Invigningen av Gamla Hallen lockade uppskattningsvis 700 besökare och bjöd på en härlig blandning av människor i alla åldrar. Det kändes som att alla var glada och imponerade över hur fint resultatet har blivit, och den kommentar som hördes allra oftast var: "Men så bra det har blivit!"
Ett särskilt uppskattat inslag var Ingemar Lunds berättelse om hallens 90-åriga historia. Många stannade till vid de historiska bilderna, delade minnen med varandra och pratade om hallens betydelse genom åren.
Som Ingemar själv uttryckte det:
- När jag tänker på Gamla Hallen kommer minnena från handbollsklubben HK Hyltes matcher direkt tillbaka. Vi stod längs sargen, bankade och hejade, både när Hylte gjorde mål och för att sätta lite press på motståndarnas målvakt. Annandagshandbollen och tennisen på trettondagen var också något man inte ville missa. Invigningen var mycket välordnad och bjöd på samma härliga gemenskap och nostalgiska stämning - en invigning man inte glömmer!
Under dagen sjöd hallen också av liv med föreningar som visade upp sina verksamheter, prova på-aktiviteter, livemusik och underhållning.
Dagen blev ett fint kvitto på vilken betydelse Gamla Hallen har för många. Nu står den redo att skapa nya minnen, samtidigt som dess långa historia lever vidare.
Stefan är väldigt nöjd med helheten, både med resultatet av renoveringen och med själva invigningen:
- Framför allt känns det roligt att så många har varit delaktiga och bidragit på olika sätt. Ett stort tack till alla som varit med och gjort detta möjligt!
Bildspel från invigningen

Den här texten är skapad med stöd av AI och bearbetad av redaktör.
Senast uppdaterad: