Hemvändardagen visade upp möjligheterna i Hylte kommun

Från höger: Projektledare Sofia Nygren och Kommunchef Emma Gröndahl delar ut lokala delikatesser till några av hemvändarna.
Lördagen den 6 september genomfördes Hemvändardagen. Dagen samlade både gamla och nya bekanta ansikten och bjöd på allt från arbetsgivarmöten och bostadsinformation till ångloksåkning och en stämningsfull ljusfest.
Hemvändardagen arrangerades av Hylte kommun i nära samverkan med näringslivet och bostadsbolag. Syftet var att visa vad Hylte har att erbjuda i dag – både för dem som funderar på att flytta tillbaka och för nya invånare som är nyfikna på bygden.
Arbetsgivare fanns på plats för att presentera lediga jobb, Forum och Torups skola höll öppet och bostadsbolag visade upp både lediga lägenheter och byggklara tomter.
Emma Andersson, som numera bor i Ulricehamn men som har sina rötter i Hylte, var en av besökarna.
– Jag tyckte att det var ett jättebra initiativ, säger hon och berättar att hon funderar på att flytta tillbaka.
Hylte kommun skickade inför evenemanget ut personliga inbjudningar till cirka 750 unga vuxna födda mellan 1991 och 1998, som en del av satsningen på att locka fler att återvända.
Den här texten är skapad med stöd av AI och bearbetad av redaktör.
Senast uppdaterad: