Hylte kommun logotyp

Glädjetjut och konfettiregn

En grupp människor som står bredvid varandra framför en byggnad.

På niornas skolavslutning samlades många anhöriga för att ta del av strålande elever. Vädret var stundtals soligt och varmt och låtarna "Din tid kommer" och "Välkommen in" (båda remix-varianter) spelades på högsta volym när eleverna, klass för klass, sprang ut till konfettiregn.

På Örnaskolans skolgård samlades många föräldrar och syskon för att välkomna ut de "nyutexaminerade" niondeklassarna. Flaggan på skolgården skymtades mellan traktorekipagen som vanligt var utsmyckade med både björkris och gula och blåa ballonger samt klassernas egna personliga utsmyckningar.

Ola Fredin körde traktorekipaget för klass 9D:

- Jag tycker att det känns bra, tryggt och vant. Jag körde även för två år sedan då min dotter slutade nian.

Både Emma Vari och Marie-Louise Nilsson som arbetar på Örnaskolan tycker att dagen känns både sorglig och vemodig men också bra, rolig och glädjefylld - ett uttryck som även speglar elevernas känslouttryck denna dag.

Aron Kallas är en av de elever som slutade nian och han säger så här om skoldagens avslut:

- Det känns konstigt, jag har inte riktigt fattat det än. Men det är ett snäpp längre fram till att bli vuxen!

Med glada miner och ett förväntansfullt humör ser eleverna nu fram emot sommaren och nya äventyr. Den 11 juni 2025 är en dag att minnas med värme och glädje!

En grupp traktorer parkerade framför en byggnad.

Den här texten är skapad med stöd av AI och bearbetad av redaktör.

Lämna synpunkter på sidan här

Senast uppdaterad: