Publicerad 2021-01-07
Från och med 14 december upphörde de lokala allmänna råden att gälla i Halland och vi lyder istället under de uppdaterade och skärpta allmänna råd som nationella myndigheter utfärdat. Förändringen innebär i dagsläget inga förändringar för Hylte kommuns verksamheter – de anläggningar och verksamheter som har hållit stängt under de lokala råden kommer att fortsätta att göra så även under de nationella. Läs mer om vilka verksamheter som berörs, vad de nationella råden innebär samt nya nya restriktioner från regeringen längre ner på sidan.
Håll i och håll ut, håll avstånd och tvätta händerna. Ta hand om dig själv och andra. Tillsammans kan vi minska smittspridningen.
Region Halland, Länsstyrelsen och alla halländska kommuner har gemensamt kommit fram till hur de nya råden ska påverka verksamheterna i hela länet. Utgångspunkten är att verksamheter som varit stängda under perioden med lokala råd ska vara fortsatt stängda om man inte utifrån de uppdaterade allmänna råden gör en annan bedömning. Det innebär att man gör en avvägning där den negativa påverkan en stängd verksamhet kan innebära ur ett bredare folkhälsoperspektiv vägs mot risk för smittspridning.
Tryck på länkarna ovan för att komma direkt till partiet du vill läsa mer om.
Alla stängningar gäller fram till den 24 januari 2021, men kan komma att förlängas.
Mer om regeringens skärpta restriktioner på Folkhälsomyndigheten:
Folkhälsomyndigheten - Ytterligare åtgärder för att bromsa smitta och skydda hälsa
Regeringen skärper nu en rad restriktioner inför jul- och nyårshelgen. De flesta restriktionerna gäller från den 24 december 2020 till den 24 januari 2021. Läs mer om de nya restriktionerna nedan.
De nya skärpta restriktionerna är följande:
I samråd med Smittskydd Halland har barn- och ungdomsnämnden i Hylte kommun beslutat om att låta Örnaskolan övergå till distansundervisning de två inledande veckorna på vårterminen.
Med anledning av det försämrade smittoläget och den epidemiologiska situationen i Halland rekommenderar Smittskydd Halland alla högstadieskolor i länet att inleda vårterminen med två veckors distansundervisning. Enligt smittskydd Halland brukar man vid terminsstart se en hastigt ökande spridning av luftvägsvirus, vilket i det rådande läget i Halland inte är önskvärt.
Hylte kommuns barn- och ungdomsnämnd har fattat beslut om att följa rekommendationen.
Beslutet om distansundervisning gäller för högstadieelever på Örnaskolan mellan den 11:e och 24:e januari. Elever på låg- och mellanstadiet börjar vårterminen som vanligt. Skolan har skickat ut detaljerad information till samtliga vårdnadshavare för elever på högstadiet.
Efter Smittskydd Hallands rekommendation om distansundervisning på Högstadiet väljer även Kompetenscentrum att helt övergå till distansundervisning de två inledande veckorna på vårterminen. Beslutet gäller således från terminsstart den 11 januari och till och med den 24 januari.
Elever uppmanas att ta kontakt med undervisande lärare för att få veta vilka uppgifter som ska genomföras under den berörda perioden.
Vid frågor, kontakta Kompetenscentrums administratör på telefonnummer 0345-181 45 eller biträdande rektor Marcus Olofsson på telefon 0733-71 80 33.
De nya råden innebär även fortsatt gällande att människor inte ska mötas utanför den närmaste familjen eller umgängeskretsen när det går att undvika. Onödiga resor ska undvikas och om man behöver resa så ska det ske på ett sätt som innebär att risken för smittspridning minimeras.
Ur smittskyddsperspektiv gäller fortfarande de råd vi känner till vid det här laget; stanna hemma om du är det minsta sjuk, provta dig vid symtom, håll en god handhygien och håll avstånd.
Under jul- och nyårsfirandet är det också viktigt att umgås i en mindre krets, endast träffa personer i riskgrupp på ett säkert sätt, att genomföra sina traditioner i smittsäkra former, resa säkert och att undvika trängsel i jul- och mellandagshandeln.
De allmänna råden gäller fram till och med den 30 juni 2021, men det betyder inte att alla lokala verksamheter komma att vara stängda fram till dess. Vissa ändringar kan komma att göras i den mån det går att göra på ett smittsäkert sätt.
Du har ett personligt ansvar för att skydda dig själv och andra mot spridningen av covid-19. Från och med 14 december är du skyldig att:
Stanna hemma vid symtom
Begränsa nya nära kontakter
Hålla avstånd till andra och undvika platser med trängsel
Resa på ett så smittsäkert sätt som möjligt
Arbeta hemifrån så ofta du kan
Hålla en god handhygien
Vara försiktig när du besöker personer som är 70+ eller tillhör en riskgrupp
Rekommendationer under kommande helger och högtider - Folkhälsomyndigheten
De nya råden påverkar flera av Hylte kommuns sedan tidigare planerade evenemang. Här samlar vi påverkade evenemang. Listan uppdateras löpande.
Kommunens kontaktcenter har öppet för både telefonkontakt och besök.Vi försöker att minska antalet besökare i kommunens kontaktcenter. Därför ser vi helst att du ringer eller mejlar oss. Behöver du ändå besöka oss så är du naturligtvis välkommen. För att undvika smittspridning har besökstiderna begränsats något och antalet besökare i kontaktcenter har begränsats till max 4 besökare åt gången.
Behöver du lämna in post så får du gärna lägga in den i kommunens brevlåda i dörren bredvid entrén till apoteket.
Du kan läsa mer om öppettider i kontaktcenter via länken nedan
Nedan hittar du länkar till mer information från ansvariga myndigheter.