Här kan du läsa om de bestämmelser om lån som du som låntagare bör känna till.Låneregler
Det är gratis att låna böcker, ljudböcker, talböcker, tidskifter, CD och musik-DVD.Lånetiden för böcker, ljudböcker och talböcker är normalt fyra veckor. Två veckors lånetid gäller för reserverade böcker, resehandböcker, tidskrifter, CD-skivor och DVD-skivor.
Lånetiden kan förlängas om ingen annan har reserverat det du lånat. Omlån kan göras via bibliotekets webbsida med ditt lånekort och PIN-kod eller per telefon. Har du ingen PIN-kod hjälper bibliotekets personal dig att registrera en.
Böcker eller andra medier kan du reservera via bibliotekets webbsida med lånekortsnummer och PIN-kod eller via telefon. Du kan reservera såväl utlånade medier som medier som står inne på Hylte, Unnaryds eller Torups bibliotek. Reserverade böcker hämtar du inom en vecka. Om du inte hämtat dina reserverade medier inom en vecka tas din reservation bort.
Biblioteket ansvarar inte för de böcker som läggs ner i lådan utanför biblioteket utan du är ansvarig tills dina lån är avregistrerade i bibliotekets datorsystem.
Hyrfilm kostar 20 kr/film och vecka. Åldersgräns 15 år. Legitimation eller lånekort samt kontant betalning krävs.
Lånekort
Du kan få ett lånekort registrerat genom att visa fotolegitimation. Lånekortet är en personlig värdehandling eftersom du är ansvarig för de lån som är registrerade på ditt lånekort. Låna aldrig ut ditt lånekort och PIN-kod. Om du förlorat ditt lånekort måste du anmäla detta till biblioteket.Lånekort för barn
Eget lånekort kan du få när du fyllt 6 år. För barn och ungdomar under 18 år krävs skriftligt tillstånd av målsman. Blankett kan du hämta på biblioteket. Det är målsman som ansvarar för minderårigs lånekort och allt som lånas på kortet.Kravrutiner
- Om det är kö på boken så skickas en påminnelse ut så fort din lånetid är slut.
- Om det inte är kö på boken du lånat så skickas en påminnelse först 2 veckor efter förfallodatum.
- Påminnelseavgift 50 kr per utskick. Påminnelseavgiften betalar du kontant i biblioteket vid återlämning.
- Om du har 100 kr eller mer i avgifter blir du stoppad för lån.
- Ingen påminnelseavgift för barn under 18 år.
- Faktura skickas på böckerna 6 veckor efter förfallodatum.
- Vid återlämning av fakturerade böcker ska fakturan medtagas.
- Försenad hyfilm kostar 50 kr/film och vecka. Påminnelseavgiften betalas kontant i biblioteket vid återlämning.
- Faktura på försenad film skickas efter 4 veckor.
- Skadade eller förkomna medier ska ersättas av låntagaren.
- Ersättningen baseras på bokens anskaffningsvärde.
- Finns inte boken tillgänglig för inköp, ersätts den med 150:- för vuxenbok och 75:- för barnbok.
- För barn under 18 år blir målsman ersättningsskyldig för förkomna eller skadade medier.